İstiklal Marşı'nın Kabulü

İstiklal Marşının Kabulü

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ (12 MART 1921)

Osmanlı Devleti'nde Milliyetçilik anlayışı olmadığından dolayı tarih boyunca Osmanlı Devleti'nin Milli bir Marşı olmamıştır. Nerdeyse 600 yıl kadar hüküm sürmüş olan büyük bir devletin Milli Marşının olmamasına rağmen, Avrupa'da yeni kurulan devletlerin bile Milli Marşlarının olması Osmanlı Devleti'nde Milliyetçilik anlayışının olmadığının bir göstergesidir.

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasından hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı, İstiklal Savaşı’nın anlam ve önemini belirtecek ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının sembolü olacak milli bir marşının olması gerektiğini anlamış ve bu sebepten dolayı çalışmalar yapmaya başlamıştır. 1921 yılının başında bir yarışma açılmasına karar verilmiştir. Yarışma sonucunda toplanan şiirlerden en güzeli Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli Marşı olarak kabul edilecektir. Ayrıca yarışmanın sonucunda kazanan şahsa o dönemin şartlarında gerçekten çok büyük bir meblağ olan 500 Tl civarında bir para ödülü verileceği bildirilmiştir.

Ülke içerisine duyurular yapılmış, toplumun her kesimine bu yarışmanın duyurulması sağlanmaya çalışılmış ve katılımın hat safhada olması konusunda gerekli önlemlerin alınması başlatılmıştır. Ülkemizin işgal altında olduğu, kısıtlı iletişim imkânları ile ancak duyurulabilen bir ortamda, Kurtuluş Mücadelesinde harap ve bitap düşmüş, okuma yazma oranının çok düşük seviyelerde olduğu, Türkiye Cumhuriyeti Halkının bu yarışmaya katılımının düşük olacağı beklenmiştir. Nitekim de öyle olmuştur. Yarışmaya katılacaklara 6 ay gibi uzun bir süre tanınmasına rağmen düzenlenen bu yarışmaya ancak 724 adet şiir aday olmuştur.

Dönemdeki ismi ile Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) bu şiirleri değerlendirmek için bir komisyon oluşturmuştur. Yarışmaya katılan 724 şiir teker teker okunmuş ve içlerinden 6 adet şiir elemeyi geçip Meclis Matbaası tarafından bastırılıp milletvekillerine dağıtılmıştır.

Dönemin Milletvekillerinden Mehmet Akif Ersoy yarışmada para ödülü olduğundan dolayı yarışmaya katılmak istememiştir. Dönemim bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver Bey Ankara’da yaşayan Mehmet Akif Ersoy’a 5 Şubat tarihinde para konusunun çözümlenebileceğini, endişe edilmemesi gerektiğini ve yarışmaya mutlaka kendisinin de katılması gerektiğine dair bir mektup yazmıştır. Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy "Ben mebusum, müsabakaya katılmam. Ayrıca çok istiyorsanız da bir şiir yazıp size veririm" diyerek para konusundaki hassaslığını bildirmiş ve evinde bir şiir yazarak “Kahraman ordumuza" ithaf ettiği şiiri, Maarif Vekaleti' ne teslim etmiştir. Çok beğenilen bu şiir seçilen 6 şiire ilave olarak yarışmaya katılmıştır.

Yapılan oylamalar sonucunda yarışma sonuçlanmış, en beğenilen ve anlamlı şiir olarak Maarif Vekil Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşku ile okunan Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı şiir büyük tezahürat ve alkışlar eşliğinde, oybirliği ile yarışmanın birincisi olarak 12 Mart 1921 tarihinde seçilmiştir.

İstiklal Marşı olarak kabul edilen bu şiir Meclis kürsüsünde birkaç kez daha okunmuştur. Yazılan bu güzel ve anlamlı şiirden etkilenen bütün milletvekilleri ayakta heyecanla yeni marşımızı dinlemişlerdir. Aradan bir kaç gün geçmesinden sonra Meclis yetkilileri yarışmanın birincisine verilmesi icap eden para ödülünü vermek üzere Mehmet Akif Ersoy'a gitmişlerdir. Mehmet Akif Ersoy bir kez daha böyle bir parayı asla kabul edemeyeceğini "Ben müsabakaya girmedim. Bu para benim hakkım değildir ve bana aitte olamaz" sözleri ile tekrar ifade etmiştir. Meclis yetkilileri ise ısrarlarını sürdürerek "Bu parayı devletimizin kasamızda tutamayız. Lütfen siz alın, isterseniz bir yere bağışlarsınız" diyerek yarışma ödülünü Mehmet Akif Ersoy'a teslim etmişlerdir. Mehmet Akif Ersoy bunun üzerine yarışmadan kazandığı ödülü hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlamıştır.

 


Yorumlar  

#134 admin 15-03-2019 10:58
etkileyici :-* :D :lol: :-) :P
Alıntı
#133 Boran 13-03-2019 21:30
Gercekten yazan kim ise muhtesem yazmis.Tesekkurler :-* :-)
Alıntı
#132 Merve 13-03-2019 18:20
İstiklal maeşı 108 yaşında değil mi
Neden 98 yaşında diyor siteler
Alıntı
#131 ece 13-03-2019 09:34
4, sınıfım okula müfettişler gelecekmiş bu günkü tema istiklal marşının kabülü çok yardımca oldu teşekkürler :lol: :lol: :lol: :lol:
Alıntı
#130 Bay Dinkles 12-03-2019 20:36
Özetini yazdık kısa oldu :lol: :P
Alıntı
#129 Ateşli Oyuncu 12-03-2019 20:15
Ben bir sayfaya sığdırdım :lol: :lol: :lol: ama yazıyı iki günde yazdım ancak :zzz :zzz :zzz ne diyodum zzzzzzzzzzzzz zzzzzzzz :zzz
Alıntı
#128 Havin Sena 12-03-2019 15:17
Çok teşekkür ederim. Biraz uzun olsada yazarım diye düşünüyorum. Ödevimde bana çok yardımcı oldunuz. Sağolun. :-)
Alıntı
#127 Turan Turan 12-03-2019 09:27
Osmanlının milliyetçilik anlayışı yok demek çocukların bilinç altına bunu yerleştirmek demektir. Milliyetçilik marşla anlaşılmaz Bayrak yere düşmesin diye canını feda etmekle anlaşılır. Milliyetçi olmayan bir tane TÜRK milleti yok. Mehteran takımı vardı diye Osmanlı milliyetçi diyemeyiz Milliyetçilik, Bayrağın namusuna, Ataların yadigarına, En önemlisi Dine söz söyletmemektir.
Alıntı
#126 Muhipro 11-03-2019 22:26
Yazana kadar canımmçıktı ama anlatımı güzel :-)
Alıntı
#125 Devrim Ali kayan 11-03-2019 18:04
Abi çok uzun ve ben hepsini yazmıyorum ama öğretmen yani lafın gelişi delidir oyüzden ödevim kokay
Alıntı

Yorum ekle