Altıok Nedir?

Altıok Nedir?

ALTIOK NEDİR?

1927 yılında Atatürk’ün Nutku’nun okunduğu Cumhuriyet halk Fırkası İkinci Büyük Kongresinde tüzükte bir değişiklik yapılmış, partinin temel ilkeleri Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik ve Halkçılık olarak tanımlanmıştır. 1931 yılında yapılan Kongrede Laiklik, Devletçilik ve Devrimcilik ilkesi eklenmiştir. Daha sonra 1937 tarihinde ise belirlenen altı madde Anayasa maddesi haline getirilmiş ve bu ilkeler yalnızca partinin değil devletin de temel ilkeleri haline gelmiştir. Tüm bu ilkelerin hepsine birden kısaca Altıok adı verilmiştir.

Atatürk ilkeleri yani Altıok geri kalmışlıktan kurtulmak isteyen bir ulusun, kalkınıp güçlenmek için izleyeceği yolu gösteren ve bu yolda yapılması gerekenlerin nasıl yapılacağı konusunda açıklama yapan ilkeler bütünüdür.

Altıok toplumsal gelişmeyi hedef alan kendine güvenli ve devrimci bir yönetimin yapılabileceği bir girişimdir. Türk ulusunun buluşu ve evresel boyut taşıyan bir ilkeler bütünüdür.

Altıok içerdiği yüksek amaç nedeni ile gelişmeye ve yeniliğe açık olmak zorunda kalmıştır. Altıok’un kalıcı kılınabilmesi için uygulamalar kadar kurumsal çerçevenin de belirlenmesi gerekmiştir. Ülkenin koşullarına uygun, ancak çağıyla bütünleşen, gerçekçi ve çok yönlü bir niteliğe sahip olması gerekmiştir. Altıok tüm bu gereksinimlerin ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Altıok Türk Devrimi’nin yarattığı bir çağdaşlaşma programı ve ezilen ulusların tümüne örnek oluşturan bir kalkınma yöntemidir. Altıok’un temelinde ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık mevcuttur. Altıok unsurları birbirinden kopuk değil aksine birbirine tamamen bağlı, birbirlerini tamamlayan ve birlikte değerlendirildiğinde tam bir anlam ifade eden ilkeler bütününü temsil etmektedir.

1923 ve 1938 yılları arasında gerçekleştirilen devrimlerin ve yapılan faaliyetlerin tümünde Altıok'un ifadeleri bulunmaktadır. Birbirine tamamen bağlı olan ve birbirini destekleyen Altıok unsurları tek başlarına Türk devrimini temsil edemeyecek haldedirler. Türk Devriminin temsili ancak Altıok'un birlikte sağlanması ile mümkün olmuştur.


Yorumlar  

#14 İsimsiz 15-09-2018 10:59
Faiz yiyen kara para aklayan haram yiyen allah satanların yanına gideceğine,haram yemeyen devrimciler daha iyidir...
Alıntı
#13 kemalist 07-04-2018 11:56
Atatürk'ün kurduğu bu ülkede onun kurtardığı bu topraklardan memnun olmayanlar kendi kendilerini kapının önüne koyabilir. Bizim için hiçbir sorun yok.
Alıntı
#12 Zafer 13-03-2018 01:10
siz yobazlar en sonunda Atatürk Cumhuriyetini tanımasını
Alıntı
#11 1 iyim 20-12-2017 19:24
ne olur türkiyem kemalist kal
Alıntı
#10 celal öztürk 10-12-2017 00:00
Bir tanede sen mi ilave ettin !..
Alıntı
#9 İSİMSİZLER 28-08-2017 16:20
BU ALTI OKUN MANASINI EZBERLEYECEGİNİZE İMANIN ALTI ŞARTINI EZBERLEYİN
Alıntı
#8 İSİMSİZLER 28-08-2017 16:09
HER SEYİ BİLEN CANLI AHİRETTE KEMALİSTLİGİN SEN AHİRETTE KURTARMAYACAK
Alıntı
#7 Yanlış 14-01-2016 15:10
Atatürk İlkeleri 1937 yılında anayasaya giriyor. Tarihi yanlış yazmışsınız.
Alıntı
#6 Atik 09-01-2016 11:30
Kim karsi cikar cumhuriyete ve laiklige eger bir insan hayatina rahatlik veriyorsa? Araplarin ne giysisi nede sosyal hayattaki yasam tarzi lazim. Ama cumhuriyet ve laiklik denilerek insanlarin yasayis tarzlarina karisilarak hayatlari devletin yonlendirdigi sekilde devam ediyorsa bu diktatorizmden baska birsey deyildir. Turkiye sagdan soldan toplama yasam ve kanun sistemleriyle yillarca sarhos bir insan gibi yillarca yalpalaya yalpalaya gezmistir. Eger Turk`un kendi giyim tarzi varsa ki oda her yoreye gore zengindir. onu kullansaydik neden bir avrupa ulkesinin elbise veya sapkasini giydik ve zorlanilarak giydirildi. Neden bir baska ulkenin yasalari ile ulkem insani mahmelerde yargilandi. Bizim kafamiz baska ulkelerdeki gibi calismiyormuydu. Hani Turk zekiydi? hani Tuk yuceydi...? Uretseydik kendi Turk sitili giysimizi ve kanunlarimizi ve Avrupa bizden alsaydi olmazmiydi?
Alti okun sembolu Islamin sartlari ile ilgilidir.
Alıntı
#5 Turk 10-12-2015 11:11
Önemli olan Türkçülüktür. Şu Arab din ve kültüründe acilen arınmamız lazım.
Öz Türk Arab kültürüne bürünemez. Aynaya bakınca ne görüyorsun,öz Türk mü arab mı? Eğer cevabın Türk değilse bu arabların sucudur.
Alıntı

Yorum ekle